دستورالعمل نحوه انتخاب و تقدیر از برگزیده‌های جشنواره شهید رجایی برای عملکرد سال
ساعت ۱٠:٥٥ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢۸ تیر ،۱۳۸٩  کلمات کلیدی:

به نام خدا

با سلام

برای دریافت بخشنامه نحوه انتخاب مدیران و کارمندان نمونه لینک زیر را کلیک فرمایید.

ضمنا متن بخشنامه در ادامه مطلب درج شده‌است. 

 

http://www.ziddu.com/download/10777210/.doc.html


شماره: 20141/200

تاریخ: 24/4/1389

بسمه تعالی

«سال همت مضاعف، کار مضاعف گرامی باد»

 

تمامی دستگاه‌های اجرایی مشمول ماده 5 قانون مدیریت خدمات کشوری

 

در اجرای تبصره بند 4 و بند 5 بخشنامه شماره 8144/200 تاریخ 1/3/1389(موضوع برگزاری جشنواره شهیدرجایی)، به پیوست دستورالعمل اجرایی نحوه انتخاب مدیران و کارمندان برگزیده و همچنین نحوه تقدیر از برگزیده‌ها(در 7 صفحه) برای اجرا ابلاغ می‌گردد.

                       

 

                                لطف‌ا... فروزنده دهکردی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بسمه تعالی

"سال همت مضاعف کار مضاعف گرامی‌باد"

 

تمامی دستگاه‌های اجرایی مشمول ماده 5 قانون مدیریت خدمات کشوری

(دستورالعمل نحوه انتخاب و تقدیر از برگزیده‌های جشنواره شهید رجایی برای عملکرد سال 1388)

 

 در اجرای تبصره بند 4 بخشنامه شماره 8144/200 تاریخ 1/3/1389، موضوع برگزاری جشنواره شهید رجایی، دستورالعمل اجرایی نحوه انتخاب مدیران و کارمندان برگزیده و همچنین نحوه تقدیر از برگزیده ها به شرح زیر ابلاغ می‌شود:

 

الف ـ اهداف انتخاب

 • 1- شناسایی، معرفی و قدردانی از دستگاه‌ها، مدیران و کارمندان برتر نظام اداری
 • 2- ایجاد انگیزه در دستگاه‌ها وکارکنان دولت از طریق رقابتی نمودن محیط کار و اندیشه
 • 3- اعتلای فرهنگ کار و ارائه معیارهای علمی سنجش و ارزیابی عملکرد
 • 4- ارتقای بهره‌وری سازمان‌ها، نیروی انسانی و بالابردن سطح کمی و کیفی خدمات دولتی
 • 5- ایجاد فرصت ارتقای علمی، شغلی و اجتماعی برای برگزیدگان شهرستانی، استانی، دستگاهی و ملی
 • 6- اعلام اولویت‌های نظام اداری و هدایت سازمان‌ها و کارکنان به سمت باور و اجرای این اولویت‌ها
 • 7- دست‌یابی به مجموعه‌ای متمایز از مدیران و کارمندان برگزیده به منظور انجام سرمایه‌گذاری بلند ‌مدت علمی، حرفه‌ای، اداری و اجتماعی

 

ب ـ شمول انتخاب

تمام کارکنان رسمی و پیمانی دستگاه‌های اجرایی مذکور در ماده 5 قانون مدیریت خدمات کشوری با داشتن شرایط زیر:

1- اعتقاد و التزام به اصل ولایت فقیه

2- داشتن التزام عملی به ارزش‌های‌ اسلامی

3- حسن شهرت اخلاقی و حرفه‌ای

4- داشتن حداقل یک سال سابقه خدمت در نظام اداری و ترجیحا" واحد مربوط.

 

 

 

ج ـ سطوح انتخاب:

انتخاب کارکنان برگزیده در دو رده مدیران وکارمندان و در سه سطح دستگاه، استان و شهرستان انجام خواهد شد.

 

د ـ شاخص‌های انتخاب مدیران، کارشناسان و کارمندان

انتخاب مدیران و کارمندان بر اساس فرم شماره 1 صورت می گیرد.

تبصره - ایثارگران (رزمنده، جانباز، آزاده، خانواده شهید) علاوه بر امتیاز کسب شده، از 5 امتیاز مربوط به ایثارگری نیز برخوردار می‌شوند.

 

ه‍ ـ فرآیند انتخاب

•1-     سطح دستگاه

 • 1-1- کمیته انتخاب در هریک از ستاد وزارتخانه‌ها و ستاد سازمان‌های وابسته به ریاست جمهوری بر اساس چارچوب تعیین شده از سوی ستاد جشنواره شهید رجایی دستگاه تشکیل می‌شود.
 • 1-2- کمیته انتخاب نسبت به اطلاع‌رسانی شاخص‌های انتخاب (فرم شماره 1) به تمامی کارکنان تحت پوشش خود به نحو مقتضی اقدام نموده و ضمن اعلام فرصت مناسب برای تکمیل، فرم مربوط به اعلام داوطلبی(فرم شماره 2) را در اختیار آنان قرار ‌می‌دهد.
 • 1-3- کارکنان می‌توانند با توجه به شاخص‌های انتخاب، با تکمیل ستون خودارزیابی فرم مربوط (فرم شماره‌1‌) و همچنین فرم شماره 2، خود را برای شرکت در فرآیند انتخاب، داوطلب نموده و فرم و مستندات مربوط به دلایل انتخاب را پس از تأیید مدیر مافوق، به کمیته انتخاب ارسال نمایند.

تبصره - کمیته انتخاب موظف است تمهیدات لازم برای سهولت دسترسی کارکنان به دستورالعمل انتخاب و شاخص‌های آن را فراهم و مستندات کارکنان را از طریق الکترونیکی دریافت نماید.

 • 1-4- کمیته های انتخاب ستاد وزارتخانه‌ها و ستاد سازمان‌های وابسته به ریاست جمهوری بر اساس سهمیه تعیین شده در جدول شماره 1، مدیر و کارمند برگزیده خود را مشخص نموده و به ستاد جشنواره شهید رجایی دستگاه معرفی می‌نمایند.

 

جدول شماره 1- تعیین سهمیه برگزیده ها در هریک از ستاد وزارتخانه‌ها و ستاد سازمان‌های وابسته به ریاست جمهوری

تعداد کارکنان

تعداد سهمیه

تا 2000 نفر

1 مدیر و 4 کارمند

2001 تا 4000 نفر

2 مدیر و 8 کارمند

4001 نفر به بالا

3 مدیر و 12 کارمند

 • 1-5- ستاد جشنواره شهید رجایی دستگاه پس از تأیید اسامی معرفی شده، از کارکنان برگزیده در مراسم جشنواره تقدیر خواهد کرد.

تبصره- ستاد جشنواره شهید رجایی دستگاه یک نفر مدیر و یک نفر کارمند برگزیده را به ستاد مرکزی جشنواره شهید رجایی معرفی می‌نماید.

 

•2-     سطح استان:

 • 2-1- کمیته انتخاب استان مرکب از حداقل 5 نفر از مدیران و کارشناسان صاحب‌نظر و با تجربه به انتخاب ستاد جشنواره شهید رجایی استان تشکیل می‌شود.
 • 2-2- کمیته‌ انتخاب هر استان نسبت به اطلاع‌رسانی شاخص‌های انتخاب (فرم شماره 1) به تمامی کارکنان شاغل در ستاد واحدهای استانی به نحو مقتضی اقدام نموده و ضمن اعلام فرصت مناسب برای تکمیل، فرم مربوط به اعلام داوطلبی کارکنان(فرم شماره 2) را در اختیار آنان قرار ‌می‌دهد.
 • 2-3- کارکنان می‌توانند با توجه به شاخص‌های انتخاب، با تکمیل ستون خودارزیابی فرم مربوط (فرم شماره 1) و همچنین فرم شماره 2، خود را برای شرکت در فرآیند انتخاب، داوطلب نموده و فرم و مستندات مربوط به دلایل انتخاب را پس از تأیید مدیر مافوق، به کمیته انتخاب استان ارسال نمایند.

تبصره - کمیته انتخاب هر استان موظف است تمهیدات لازم برای سهولت دسترسی کارکنان استان به دستورالعمل انتخاب و شاخص‌های آن را فراهم و مستندات کارکنان را از طریق الکترونیکی دریافت نماید.

 • 2-4- کمیته انتخاب استان پس از بررسی مدارک و مستندات دریافتی و تعیین امتیاز نهایی آن ها، بر اساس سهمیه تعیین شده در جدول شماره 2، مدیر و کارمند برگزیده خود را مشخص نموده و به ستاد جشنواره شهید رجایی استان معرفی می‌نماید.

جدول شماره 2- تعیین نهایی سهمیه برگزیده ها در تمامی دستگاه‌های استانی

 

تعداد کارکنان

تعداد سهمیه

تا 5000 نفر

2 مدیر و 8 کارمند

5001 تا 10000 نفر

3 مدیر و 12 کارمند

10001 تا 20000 نفر

4 مدیر و 16 کارمند

20001 نفر به بالا

6 مدیر و24 کارمند

 • 2-5- ستاد جشنواره شهید رجایی استان پس از تأیید افراد معرفی شده، از کارکنان برگزیده در مراسم جشنواره تقدیر می‌نماید.

تبصره- ستاد جشنواره استان از بین مدیران و کارمندان برگزیده استان و شهرستان، یک نفر مدیر و یک نفر کارمند را به ستاد مرکزی جشنواره شهید رجایی معرفی می‌نماید.

 

 

 

•3-        سطح شهرستان:

 • 3-1- کمیته انتخاب شهرستان مرکب از حداقل 5 نفر از مدیران و کارشناسان صاحب‌نظر و با تجربه به انتخاب ستاد جشنواره شهید رجایی شهرستان تشکیل می‌شود.
 • 3-2- کمیته‌ انتخاب هر شهرستان نسبت به اطلاع‌رسانی شاخص‌های انتخاب(فرم شماره 1) به تمامی کارکنان شاغل در واحدهای شهرستانی به نحو مقتضی اقدام نموده و ضمن اعلام فرصت مناسب برای تکمیل، فرم مربوط به اعلام داوطلبی کارکنان (فرم شماره 2) را در اختیار آنان قرار ‌می‌دهد.
 • 3-3- کارکنان می‌توانند با توجه به شاخص‌های انتخاب، با تکمیل ستون خودارزیابی فرم مربوط (فرم شماره 1) و همچنین فرم شماره 2، خود را برای شرکت در فرآیند انتخاب، داوطلب نموده و فرم و مستندات مربوط به دلایل انتخاب را پس از تأیید مدیر مافوق، به کمیته انتخاب شهرستان ارسال نمایند.

تبصره 3- کمیته‌ انتخاب هر شهرستان موظف‌ است تمهیدات لازم برای سهولت دسترسی کارکنان شهرستان به دستورالعمل انتخاب و شاخص‌های آن را فراهم و مستندات کارکنان از طریق الکترونیکی دریافت نمایند.

 • 3-4- کمیته انتخاب هر شهرستان پس از بررسی مدارک و مستندات دریافتی و تعیین امتیاز نهایی آن ها، بر اساس سهمیه تعیین شده در جدول شماره 3، مدیر و کارمند برگزیده خود را مشخص نموده و به ستاد جشنواره شهید رجایی شهرستان معرفی می‌نماید.

 

جدول شماره 3- تعیین نهایی سهمیه برگزیده ها در تمامی دستگاه‌های شهرستانی

تعداد کارکنان

تعداد سهمیه

تا 5000 نفر

1 مدیر و 2 کارمند

5001 تا 10000 نفر

2 مدیر و 4 کارمند

10001 نفر به بالا

3 مدیر و 6 کارمند

 

 • 3-5- ستاد جشنواره شهید رجایی شهرستان پس از تأیید افراد معرفی شده، از کارکنان برگزیده در مراسم جشنواره تقدیر خواهد نموده و یک مدیر و یک کارمند را از بین برگزیده‌ها به ستاد جشنواره استان معرفی می‌نماید.

 

و ـ نحوه تقدیر

•1-       سطح ملی:

نحوه تقدیر از برگزیده‌های ملی (دستگاهی، مدیران و کارمندان) بر اساس دستورالعمل داخلی ستاد مرکزی جشنواره صورت می‌گیرد.

 

 

 

•2-    سطح دستگاه:

 • 2-1- یک سازمان وابسته برگزیده در شاخص های عمومی و اختصاصی موضوع بند ب-1 ردیف 4 بخشنامه جشنواره شهید رجایی: اعطای لوح تقدیر با امضای وزیر یا بالاترین مقام دستگاه و هشت عدد سکه تمام بهار آزادی به رییس سازمان.
 • 2-2- مدیر و کارمند برگزیده دستگاه بر اساس سهمیه تعیین شده در جدول شماره 1 این دستورالعمل: اعطای لوح تقدیر با امضای وزیر و دو عدد سکه تمام بهار آزادی به هر یک از مدیران و اعطای لوح تقدیر با امضای وزیر و دو عدد سکه نیم بهار آزادی به کارمندان برگزیده.

تبصره 4- فهرست اسامی برگزیده های منتخب و سهمیه وزارتخانه و سازمان‌های وابسته به ستاد مرکزی جشنواره شهید رجایی ارسال شود.

•3-        سطح استان:

 • 3-1- سه دستگاه استانی برگزیده در شاخص های عمومی و اختصاصی موضوع بند ج-1 ردیف 4 بخشنامه جشنواره شهید رجایی: اعطای لوح تقدیر با امضای استاندار و سه عدد سکه تمام بهار آزادی به رتبه اول و دو عدد سکه تمام بهار آزادی به رتبه‌های دوم و سوم.
 • 3-2- بند ج-2 ردیف 4 بخشنامه جشنواره شهید رجایی موضوع انتخاب دستگاه برگزیده در هر محور حذف می‌شود.
 • 3-3- یک دستگاه شهرستانی و یک واحد عملیاتی برگزیده شهرستانی در کسب بیشترین میزان رضایتمندی مراجعان موضوع تبصره بند ج اصلاحیه بخشنامه جشنواره شهید رجایی: اعطای لوح تقدیر به امضای استاندار و سه عدد سکه نیم بهار آزادی به مدیر هر واحد.
 • 3-4- مدیر و کارمند برگزیده استان بر اساس سهمیه تعیین شده در جدول شماره 2 این دستورالعمل: اعطای لوح تقدیر با امضای استاندار و سه عدد سکه نیم بهار آزادی به هر یک از مدیران و اعطای لوح تقدیر با امضای استاندار و سه عدد سکه ربع بهار آزادی به کارمندان برگزیده.

تبصره 5- فهرست اسامی برگزیده های منتخب و سهمیه دستگاه های استانی به ستاد مرکزی جشنواره شهید رجایی ارسال شود.

•4-        سطح شهرستان:

 • 4-1- سه دستگاه شهرستانی برگزیده در شاخص های عمومی و اختصاصی موضوع بند د-1 اصلاحیه بخشنامه جشنواره شهید رجایی: اعطای لوح تقدیر با امضای فرماندار و دو عدد سکه تمام بهار آزادی به رییس دستگاه شهرستان.
 • 4-2- سه واحد عملیاتی برگزیده در کسب بیشترین میزان رضایتمندی مراجعان موضوع بند د-4 ردیف 4 بخشنامه جشنواره شهید رجایی: اعطای لوح تقدیر به امضای فرماندار و دو عدد سکه نیم بهار آزادی به مدیر واحد.

 

 • 4-3- مدیر و کارمند برگزیده شهرستان بر اساس سهمیه تعیین شده در جدول شماره 3 این دستورالعمل: اعطای لوح تقدیر با امضای فرماندار و دو عدد سکه نیم بهار آزادی به هر یک از مدیران و اعطای لوح تقدیر با امضای فرماندار و دو عدد سکه ربع بهار آزادی به کارمندان برگزیده.

تبصره 6- فهرست اسامی برگزیده‌های منتخب و سهمیه دستگاه‌های شهرستانی به ستاد مرکزی جشنواره شهید رجایی ارسال شود.

فرم شماره1- معیارها و شاخص‌های انتخاب کارمند نمونه

شاخص

سقف

 امتیاز

امتیاز خودارزیابی

امتیاز

 مدیر مافوق

 • 1. تلاش در جهت گسترش و تقویت اخلاق و شئونات اسلامی (مصادیق شامل؛ پوشش

مناسب، شرکت در نماز جماعت و ... با تائید مدیر واحد)

10

 

 

 • 2. رفتار احترام آمیز و همکاری مشفقانه با ارباب رجوع (بر اساس جمع‌بندی نتایج فرم ع-128(7-81) امتیاز دهی می‌شود)

10

 

 

 • 3. رفتار احترام آمیز و همکاری مشفقانه با همکاران خود ( با تائید مدیر واحد)

10

 

 

 • 4. انجام به موقع تعهدات کاری و حرفه ای همراه با احساس مسئولیت(با تائید مدیر واحد)

10

 

 

 • 5. رعایت انضباط اداری(مثل؛ رعایت زمان ورود، خروج، مرخصی، مأموریت با استفاده از سیستم کارت‌زنی و تائید مدیر واحد)

10

 

 

 • 6. حضور به موقع در جلسات و ارایه گزارش به موقع به مسؤول بالاتر(با تائید مدیر)

10

 

 

 • 7. ارائه پیشنهاد و ایده‌ نو، خلاقانه و عملی در خصوص یکی از موارد؛ اصلاح الگوی مصرف، کاهش هزینه، اصلاح فرایندهای اداری و مکانیزاسیون (ارزیابی بر اساس ارائه مستندات و تائید مدیر انجام می‌شود)

10

 

 

 • 8. استفاده از نرم‌افزارهای تخصصی و عمومی به صورت کاربردی و استفاده از روش‌های الکترونیکی در تبادل گزارشات و اطلاعات اداری (با تائید مدیر)

10

 

 

 • 9. میزان مشارکت در تحقق اهداف تخصصی (با ارائه مستندات و تائید مدیر)

10

 

 

   010شاخص اختیاری دستگاه

10

 

 

جمع

100

 

 

تذکر 1: تمام مستندات ارایه شده در خصوص شاخص‌ها بایستی مربوط به سال 1388 باشد.

تذکر 2: منظور از شاخص اختیاری شاخص تخصصی دستگاه می‌باشد و دربر گیرنده فعالیتی است که در حیطه 6 شاخص ذکر شده نبوده و خاص هر دستگاه می‌باشد. مصادیق و مستندات مربوط به این شاخص توسط کمیته انتخاب هر دستگاه تعیین خواهد شد. بدیهی است چنانچه دستگاهی در این قسمت شاخصی مدنظر نداشته باشد امتیاز آن بین دیگر شاخص‌ها به نسبت توزیع خواهد شد.

 

فرم مشخصات و اهم اقدامات کارکنان برگزیده

(فرم شماره 2)

بسمه تعالی

ستاد جشنواره شهید رجایی دستگاه  

سطح انتخاب (مدیران، کارشناسان، کارمندان):

 

 

 

محل الصاق عکس

 

با سلام  

 

احتراما اینجانب  

 

 

با مشخصات زیر واجد شرایط بر اساس شاخص‌های اعلام شده بوده و داوطلب انتخاب هستم. خواهشمند است در فهرست کارکنان برگزیده منظور و با اقدام‌های دیگر افراد و آثار و نتایجی که داشته است مورد مقایسه قرار دهید.

نام:

نام واحد سازمانی:

نام خانوادگی:

عنوان پست سازمانی:

مدرک و رشته تحصیلی:

محل جغرافیایی خدمت:

سابقه خدمت:

وضعیت ایثارگری: ¨ رزمنده (      ماه)  ¨ جانباز (     درصد) ¨ آزاده (      ماه)  ¨ خانواده شهید(پدر، مادر، همسر و فرزند شهید)

آدرس و شماره تماس:

ضمائم پیوست:

 • - خلاصه فعالیت های برجسته انجام شده در ارتباط با محور مربوط.
 • - مستندات مربوط به فعالیت های انجام شده.
 • - تحلیل آثار و نتایج حاصل از عملکرد

                                                                                                              امضاء